Zážitky v okolí

KRÁSNO


Rozhledna Krásno

Jedna z nejkrásnějších rozhleden v ČR, najdete ji na Krásenském vrchu, ve výšce 777 m. Rozhledna byla dokončena v r. 1937 a stával pod ní velmi oblíbený výletní hostinec s tanečním sálem. Rozhledna byla značně zdevastovaná, prošla generální opravou, a v r. 1997 opět slavnostně otevřena.

www.rozhledna-krasno.cz

Hubský peň - bývalý povrchový lom na greisen.

Nachází se mezi Horním Slavkovem a Krásnem. Často navštěvovaný mineralogy. Pořád se zde dají najít krásné krystaly minerálů.

Komáří rybníky (přírodní památka)

V lesích (v létě plných borůvek) za Krásnem, směrem na Sokolov po pravé straně jsou v lesích ukryty dva krásné rybníky, které jsou rájem vážek. Žije zde 35 % všech druhů žijících v ČR. Voda je průzračně čistá, rybníky mají mírný sklon. Medová barva vody je způsobena látkami, které se louhují z okolních rašeliništ´. Můžete se vykoupat, ležet na břehu a kochat se pohledem na les a poletující vážky. K rybníkům se dostanete jen pěšky, na kole, v zimě na běžkách.

Dlouhá stoka

Vodní kanál dlouhý přes 24 km, teče pod rozhlednou, mistrovské dílo našich předků. Technická památka a Národní kulturní památka. Stavba byla započata v roce 1531, dokončená v roce 1536. Dlouhá stoka byla využívaná k plavení dřeva a zásobování vodou cínových dolů v okolí Horního Slavkova a Čisté, kde ve své době ležela jedna z nejbohatších ložisek cínových rud v Evropě.  Na svou dobu se jednalo o vodní dílo, které ve střední Evropě v 16. století nemělo obdoby rozsahem ani způsobem provedení.

Přečíst více

Lesní koupaliště Krásno

Příjemný rybník s nádherně čistou vodou u lesa za Krásnem. Mezi našimi hosty velmi oblíbené ranní nebo večerní koupání.

Hornické muzeum Krásno

Velmi zajímavé muzeum vybudované v bývalém cínovém dolu Vilém. Vnitřní a venkovní expozice, dominantou jsou ukázky lokomotiv a vagónů, které se používaly v podzemí slavkovského revíru a v povrchových hnědouhelných lomech. Uvidíte ukázkovou štolu, expozici důlní dopravy, výstavu báňského záchranářství, expozici obcí zaniklých hornickou činností. Od května do října jezdí důlní vláček, kterým se můžete svézt.

 

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Majestátní kostel, původně gotický, několikráte přestavovaný. Za kostelem na bývalém hřbitově je středověká zvonice.

Smírčí kříž

Nachází se při silnici směrem na Horní Slavkov na konci Krásna po levé straně. Smírčí kříže jsou upomínkami na tragické události, které se na tom místě udály. Další tři smírčí kříže jsou za Loktem po pravé straně silnice (za hřbitovem) směrem na Nové Sedlo.

Náměstí sv. Trojice

Z oken Fary, směrem vlevo, uvidíte na hezké slunečné náměstíčko se vzrostlými kaštany. Stojí mezi nimi barokní pískovcové sousoší Nejsvětější Trojice na žulovém sloupu s hranolovým soklem z roku 1806. Je to dílo nejvýznamnějšího západočeského sochaře, původem z Lokte, Johanna Josefa Wildta.

BEČOV


Gotický hrad a zámek Bečov

Gotický hrad (od 14. století původní) a barokní zámek Bečov s jedinečným pokladem – relikviářem sv. Maura, který byl objevený za velmi dobrodružných okolnostech. Vedle korunovačních klenotů je to jedna z nejcennějších památek u nás a určitě byste neměli odjíždět aniž byste tento skvost neviděli!

Na zámku Bečov můžete obdivovat i jiné unikátní poklady a každý má svůj nevšední příběh. Diadém princezny Eleonory Beaufort-Spontin ležel dlouhá léta v papírové krabici na zámku Kozel, (u Plzně) považován za divadelní cetku. Teprve přičiněním kastelána Tomáše Wizovského se nedávno dostal zpět na zámek Bečov. Diadém je vyrobený z platiny posázený diamanty, má hodnotu přes dva miliony korun.

Tekutý poklad – 133 lahví vín nalezených pod podlahou spolu s relikviářem sv. Maura. Vína jsou z konce 19. století a stále pitelná, ve výborné kondici! Dalším skvostem je pompézní stůl ve stylu třetí říše, mramorová psací souprava a křeslo, které Adolf Hitler dostal v roce 1937 darem od bytového architekta Woldemana Brinckmanna.

Bečovská botanická zahrada

Otevřená celoročně, nabízí celodenní vyžití zejména pro rodiny s dětmi. K dispozici je táboření, grilování, zapůjčení lodiček, pískové pláže. Pokud budete unavení, usaďte se v pohodlných křesílkách v altánu a relaxujte při knížce, které jsou zde k dispozici.

HORNÍ SLAVKOV


Popraviště na Šibeničním vrchu

Za Horním Slavkovem směrem na Bošířany je na kopci nedaleko silnice středověké popraviště. Jedno z nejstarších a nejlépe dochovaných u nás. Pilíře popraviště byly vysoké šest metrů, na nich byly umístěny dřevěné trámy. Takto mohlo docházet k hromadným věšením. Velmi zajímavé místo. Doporučujeme shlédnout video tohoto popraviště na našem facebookovém profilu.

Pevnostní kostel sv. Jiří

Gotický kostel. Věž je přístupná, je z ní krásný výhled do okolí. U kostela je barokní budova děkanství, k velké škodě velmi zdevastovaná. U děkanství je vzácná pozdně gotická kamenná zádušní svítilna, která původně stála na hřbitově.

Bývalá železniční trať a nádražní budova

Od roku 1997 nefunkční železniční trať z Krásného jezu do Lokte s nádhernými vyhlídkami. Po bývalé trati se dá jít pěšky. Na trati je několik viaduktů a tunelů např. od bývalé nádražní budovy směrem vlevo. Určitě by stálo za to tuto trať revitalizovat a využít ji např. jako cyklostezku.

Seidelhaus

Seidelhaus je mohutná, částečně hrázděná budova, která je vzácně zachovaným rudním mlýnem z 16. století. Má původní sklepy tesané do skály a zachovalou černou kuchyni. Dům bohužel není přístupný, je v soukromém vlastnictví.

DALŠÍ LOKALITY


Důl Jeroným v Čisté u Rovné

Středověký cínový důl, nemovitá kulturní památka. Cín se zde těžil několik století. Důl se do dnešní doby zachoval v původní podobě. Impozantní jsou komory, na jejichž stěnách jsou rýhy od kladívek a špičácích tehdejších havířů, a také černě očazené zdi od ohňů, kterým si havíři alespoň trochu usnadňovali dobývání cínu. Další zajímavostí tohoto dolu je každoroční přezimování stovek netopýrů a to i vzácných druhů. Proto není důl v zimě přístupný. V dole je chladno a velmi vlhko, stálá teplota kolem osmi stupňů. Doporučujeme mít s sebou vhodné oblečení a pevné neklouzavé boty. Dětem do pěti let je vstup z bezpečnostních důvodů zakázaný. Podívejte se na náš facebookový profil, kde máme video dolu Jeroným v zimě.

Prameny

Z lázeňského městečka plného života zbylo pár původních budov ve špatném stavu. Nicméně Prameny stojí za návštěvu kvůli zde vyvěrajícím pramenům a to Giselin, Rudolfův, Vincentův a Barochův.

Loket

Goticko-románský hrad založený ve 13. století. Pohled na nádherné panorama hradu nikdy neomrzí! Hrad je plným právem nejnavštěvovanější památkou Karlovarského kraje. Velmi působivá je expozice útrpného práva, ze které jde mráz po zádech. Je umístěná ve sklepení hradu, k vidění jsou i kobky. Město Loket s krásným historickým jádrem a geniem loci je rájem filmařů a místem natáčení četných reklam.

Státní zámek Kynžvart

Zámek známý především jako bývalé letní sídlo kancléře Metternicha. V zámku je jedno z nejstarších muzeí u nás, u jehož vzniku stál chebský kat Karel Huss. Byl to velmi vzdělaný člověk, mj. léčil lidi i zvířata, proto byl trnem v oku tehdejším doktorům. Jeho sbírka mincí, minerálů, starožitností, popravčích mečů atd. byla naložena na čtyři vozy a odvezena do zámku a stala se základem muzejních sbírek. On sám se stal kustodem a správcem muzea až do své smrti. Nádherná je také knihovna a rozsáhlý zámecký park.

Mariánské Lázně

Symbolem Mariánských Lázní je zpívající fontána, která hraje každou lichou hodinu. Je zde nejdelší kolonáda v Čechách, tzv. Hlavní kolonáda. Děti potěší Park Boheminium, kde jsou miniatury nejvýznamnějších českých památek.

Mariánské Lázně

Kladská

Osada u Kladského rybníka s budovami v alpském stylu. Oblíbený výchozí bod pro výlety do národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Pro turisty vede kolem Kladského rybníka naučná stezka po dřevěných chodníčcích, aby se zabránilo sešlapání porostu.

Na místě dnešní Kladské stála původně hájenka, hospodářská stavení a parní pila. Polesí v roce 1873 odkoupil kníže Otto Friedrich Schonburg – Waltenburg a založil zde svou honitbu. Kníže navštívil světovou výstavu ve Vídni, kde se mu velmi líbila expozice objektů ve švýcarsko – tyrolském stylu. Tu odkoupil a nechal převést na Kladskou. Přivezl s sebou i švýcarského stavitele, který zde několik let pobýval a dohlížel na správné sestavení domů. Hlavní dominantou byl lovecký zámeček. Kladskou zdědil Ottův třetí syn Sigismund, velký milovník přírody Kladské. Přál si být pohřben u svého zámečku. Na úpatí vrchu Lysina je pochován v lesní hrobce. Hrobka musela být zabetonována, protože docházelo k opakovaným násilným otevřením hrobky.

Smraďoch a Farská kyselka

Při silnici z Pramenů do Mariánských Lázní se zastavte navštívit přírodní rezervaci Smraďoch. Leží v lese asi 300 m po levé straně silnice. Čím více se budete místu blížit, tím intenzivněji ucítíte typický zápach sirovodíku. Unikající kysličník uhličitý a sirovodík vytvářejí bublající mofety. Je to pozůstatek sopečné činnosti. Necelý kilometr od Smraďocha je altánem zastřešený minerální pramen Farská kyselka. Silně železitá chuťově vynikající minerálka vyvěrá v kruhové studánce, přebytek minerálky odtéká a tvoří oranžově zbarvené jezírko.

Svatošské skály

Řeka Ohře mezi Loktem a Doubím vytvořila kaňon se žulovými skalními útvary. Na některé skály lze s opatrností vylézt. Působivé žulové útvary se nazývají Svatební průvod. Svatošské skály jsou Národní přírodní památkou Jan Svatoš. Stezka podél řeky Ohře je krásnou procházkou pro pěší i cyklisty.

Křížky

Nedaleko obce Prameny je krásné místo Křížky, národní přírodní památka. Skalnatému vršku dominují tři kříže, vztyčené roku 1849 a opředeny mnoha pověstmi. Rostou zde vzácné endemické druhy rostlin vyskytujících se jen na hadcových podložích.

Národní přírodní rezervace Soos

Pokud budete ve Františkových Lázní, zajeďte si do 6 km vzdálené národní přírodní rezervace Soos. Dvousethektarové rašeliniště s pozůstatky slaného (minerálního) jezera. Dno bývalého jezera má žlutou a bílou barvu díky vysráženým minerálům a vytváří obraz měsíční krajiny. 1,2 km dlouhá naučná stezka vede po dřevěných chodníčcích. Hnízdní zde sto druhů ptáků a rostou vzácné slanomilné rostliny. Určitě se podívejte i do geologického parku, zajímavá je rozsáhlá expozice Ptačí svět Chebska a expozice Dějiny země s modely prehistorických ještěrů v životní velikosti.

Klášter premostrátů Teplá

Rozhlehlý areál kláštera Teplá skrývá několik skvostů. Krásnou klášterní knihovnu s více než 100 tis. svazky a vzácnými rukopisy. Kompletní sbírku portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. do 20. století. Nenechte si ujít prohlídku podzemí unikátního štolového systému, který odvádí vlhkost a vodu z areálu zpátky do řeky. Dodnes není známo jak hluboké a kam až sahají odvodňovací štoly.

Františkovy Lázně

Kromě procházek po kolonádách můžete v případě nevlídného počasí strávit příjemné chvíle ve vodním světě Aquaforum, Zajímavá je rozhledna Hemelika, krásné jsou lázeňské pavilony, rozhlehlé parky a lesoparky. Nedaleko Františkových Lázní je již výše zmiňovaná rezervace Soos.

Františkovy Lázně

www.frantiskovy-lazne.cz

Karlovy Vary

Nejnavštěvovanější české lázně typické svou Mlýnskou kolonádou, lázeňskými hotely, vyhlídkami a samozřejmě lázeňskými oplatkami. Pokud budete v Karlových Varech navštivte sklárnu Moser a její sklářskou huť a muzeum skla. Další zajímavá místa: rozhledna Diana, Motýlí dům, exkurze do podzemí Vřídla atd.

Karlovy Vary